Sviatok

Meniny má Kornélia, Lazár, Kora, Korina

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 7
DNES: 428
TÝŽDEŇ: 3420
CELKOM: 260565

STRAVOVANIE V OBCI

ŠKOLSKÁ JEDÁLEŇ

1Jedálny lístok

Kontakt

Družstenná jedáleň v júni 2016 ukončila svoju činnosť.

Pozemkové spoločenstvo

Pozemkové spoločenstvo

Navigácia

Obsah

Mgr. Alena Grešková - studená kuchyňa

Typ: ostatné | náš tip
Teším sa, že pre mnohých moje misy boli inšpiráciou, na základe mojich fotiek si doma urobili svoje pre návštevu. Príprava studenej kuchyne je pre mňa koníčkom, aj preto niekedy musím vstať ráno o 4h, keďže som zamestnaná.

V poslednom čase sa pokrmy zo studenej kuchyne stali obľúbené a žiadané. Ich úprava si však vyžaduje dokonalú znalosť teplej kuchyne, pretože časť týchto pokrmov sa najskôr musí vopred spracovať tepelne. Len znalosť úpravy mís, šalátov a obložených chlebíkov je len malou časťou vedomostí potrebných pre zvládnutie studenej kuchyne v celej šírke správnej prípravy pokrmov v studenej kuchyni. Naša rodáčka Alenka Grešková plne uplatňuje svoje bohaté skúsenosti získané praxou vyučujúcej, ako aj kuchárskej v studenej kuchyni, vie poradiť, pomôcť a každého pracujúceho odbremeniť od starostí spojených s prípravou kuchynských pokrmov studenej kuchyne, stačí ju len požiadať.

 

Ako som v úvode prezradila, okrem dráhy učiteľskej si si zamilovala aj studenú kuchyňu, kedy si začala uvažovať, či rozhodla sa venovať sa aj tejto oblasti. Keď som ako majsterka odborného výcviku pre predavačov a obchodného pracovníka pracovala na SOU v Nižnej Slanej, vedenie školy sa rozhodlo otvoriť školskú reštauráciu. Pri príprave a prevádzke som sa podieľala aj ja. Bolo potrebné urobiť si výučný list kuchár-čašník, a potom spolu so  skúsenými odbornými učiteľkami a majsterkami OV som pripravovala rôzne akcie a recepcie. Pripravovali sme svadby a mnohé slávnostné recepcie (obsluhovala som aj ministrov J) som sa postupne zdokonaľovala pri príprave slávnostných tabúľ a inšpirovala sa prípravou studených mís od našich majsteriek. Ako majsterka som cestovala za žiakmi, ktorí boli na odbornom výcviku v rôznych predajniach. Aj u Janky Ciberajovej, s ktorou som začala spolupracovať, práve v jej prevádzke Espesso Oáza (kde je aj v súčasnosti zazmluvnená) na  sme pripravili niekoľko akcií pre deti, ale aj dospelých.  Tu niekde som začala pripravovať svoje prvé misy – studenú kuchyňu, ktoré boli jednoduché, väčšinou zeleninovo-šunkovo-syrové. Neskôr na základe požiadaviek som ich rozšírila o rôzne rolády, z ktorých najobľúbenejšie sú syrová, špenátová a bôčiková.   Časom bol záujem o nátierky, potom o rôzne mäsá. A k tomu sa postupne pridali aj šaláty – zelerový, ryžový, cestovinový, cviklový a pod.

 

Studené pokrmy by mali byť chuťovo výraznejšie, pretože tu odpadáva pôsobenie tepla, ktoré vytvára u teplých jedlách aromatické látky a chuťovo ich dotvára. Ja osobne veľa konzervartov nepoužívam, na dochucovanie používam rôzne koreniny, cesnak, cibuľu, pór a pod. Často sú podceňované suroviny, ktoré si dokážeme vypestovať sami a hľadáme rôzne hotové omáčky, či polotovary, ale práve využitím našich zdrojov typických pre naše podnebie si vieme pripraviť tie najchutnejšie jedlá.

 

Keď chceme pripraviť dobrú omáčku, alebo  čerstvý šalát, či  dip a paštétu musia byť potraviny prvotriednej kvality. Tiež vhodne a efektne nakrájať je umením, to aby konečný produkt okrem toho, aby bol chutný bol aj vzhľadný. Samozrejme všetko je pripravované z čerstvých výrobkov, ktoré si zabezpečujem od rôznych dodávateľov. Pochopiteľne je dôležité správne skladovanie a manipulácia, či príprava z daných potravín. Za roky praxe už mám vyskúšané po ktorých výrobkoch siahnuť (pri syrovej roláde to musí byť eidam 45%, na bôčikovú roládu nikdy nekúpim pomleté mäso ochutené, paradoxne na zemiakový šalát nevyužívam zemiaky šalátové, ale konzumné). Pokiaľ by som si zabezpečila nekvalitné suroviny, nevedela by som pripraviť chuťovo ale aj vzhľadovo kvalitné výrobky. Pokiaľ je výrobok z kvalitných surovín, nie je problém z krájaním.

 

Nie je jednoduchšieho a účinnejšieho prostriedku na docielenie štíhlej postavy a ako získať odolnosť proti chorobám z nachladenia, či ako sa brániť proti únave ako je denne konzumovať zeleninu. Mnohí sú presvedčení, že účinné lieky sa dajú kúpiť iba v lekárni. Ale práve v zelenine a ovocí sa skrýva množstvo účinných liečivých látok na najrôznejšie neduhy. Kombinácie látok, ktoré rastliny vyvinuli, aby sa chránili pred vplyvmi vonkajšieho prostredia, majú blahodárny vplyv na naše zdravie. Zelenina a ovocie sú pre človeka jedinými prirodzenými zdrojmi vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých látok výživy. A aj ja som do svojej ponuky zahrnula zeleninové šaláty, ktorých zo začiatku mnohých prekvapili. Cviklový, zelerový, pórový, kapustové a pod.  Ochutenie týchto šalátov môže byť  nielen sýtou majonézou, ale jogurtom, kyslou smotanou. Podľa toho pri akej príležitosti je šalát pripravovaný. Pripravujem ich na oslavy, nie na diétu, takže ja dávam majonézu:-D.

 

Veľmi mi v našich pokrmoch chýba ryba, pravdepodobne je málo žiadaná, aj napriek tomu, že by bola vhodná na tanieri po celý rok. Ponúkaš ju vo svojom receptári? Rybu som ešte nikdy nepripravovala na studené misy. Nie je o nich záujem, hoci spolu so zeleninou a ovocím patria medzi hlavné zložky našej výživy. Mohli by sme tu spomenúť vysoký obsah vitamínu D a jód, ktoré sú dôležité pri vývine kostí, či omega 3a 6 mastných kyselín, čo pomáha pri kardiovaskulárnych ochoreniach, ale hlavne prevencii. Zasýtia, nepriberá sa z nich, sú vhodné pre diabetikov. Majú množstvo minerálnych látok, takže pri konzumácii rýb nie je potrebné doplňovať denné dávky umelými vitamínmi.  Ja sama v okolí poznám pár ľudí, ktorí nemajú radi ryby a možno aj preto zatiaľ žiadna požiadavka na rybaciu misu neprišla.

 

Mala som možnosť vidieť a ochutnať Tvoje prevedenia niektorých slávnostných tabúľ, sú ukážkové. Vždy je to o možnostiach, ale aj o konkrétnej udalosti. Rozlišujem o koho ide - dieťa, žena, muž, o akú oslavu ide a pre koho. Je neskutočne veľa kombinácii prípravy – farebnej, konzervatívnej alebo povolím uzdu fantázii.

 

Skvelá aróma získaná dreveným uhlím, teplý letný večer, praskajúce drevo a rošt, ale hlavne ľudia na ktorých nám záleží a s ktorými chceme byť -  čo ponúkaš? Tu by som si ťažkú hlavu nerobila. Slanina, klobásky, krkovička a iné mäsá v skvelých marinádach naložené, veľa surovej zeleniny a na osvieženie určite ovocný šalát, ktorého základom je červený melón.

 

Čo je zaujímavé? Nuž, že v našej obci máme človeka, ktorého opäť nemusíte hľadať ďaleko, je tu a nevie povedať nie. Príprava studenej kuchyne je pre ňu koníčkom, aj preto niekedy ráno vstáva o štvrtej hodine, pretože je zamestnaná. To o nej vedia v našom okrese, a teraz už aj my v Gemerskej Polome. Verím, že mnohé jej nápady budú pre nás inšpirujúce a doma čo to, šikovné gazdinky zužitkujú. Viac informácií a pohľadov na jej prácu nájdete na webovej stránke obce: studená kuchyňa - Alena Grešková

 

 


Vytvorené: 19. 7. 2017
Posledná aktualizácia: 25. 7. 2017 23:03
Autor: dc.