Navigácia

Obsah

150-te výročie úmrtia nášho rodáka Petra Kellnera Hostinského

Typ: ostatné
150-te výročie úmrtia nášho rodáka Petra Kellnera Hostinského Dnes, v deň 150-teho výročia úmrtia nášho významného rodáka Petra Kellnera Hostinského s úctou a vďakou za všetkých Polomčanov sme položili vence k jeho hrobu a v Aleji významných dejateľov v Rimavskej Sobote.

 „Beda tomu národu, ktorý nie je hrdý na svoje meno!“

 

Peter Kellner Záboj Hostinský sa narodil sa 6. 1. 1823 vo Veľkej Polome na evanjelickej fare - evanjelickému farárovi Karolovi Kellnerovi a jeho manželke Kataríne rodenej Fabriciovej.

Bol básnikom, dramatikom, filozofom, publicistom, historikom, ekonómom, organizátorom kultúrneho a spoločensko– politického života - bol jedným z najhorlivejších prívržencov Ľudovíta Štúra.

        Peter Kellner vzbudzuje obdiv už svojou bohatosťou záujmov. Bol nielen novinárom, básnikom, dramatickým spisovateľom, historikom, prekladateľom ale aj filozofom. Patrí mu osobitné miesto v dejinách pretože bol autorom prvej štúdie o symbole dvojitého kríža, ktorá vyšla roku 1867 pod názvom K dejopisu härbu slovenského. Ako prvý v nej vysvetľuje symbol slovenského dvojkríža. Vyjadril názor, že ho Slováci prijali pri svojom krste.

 Je dôležité si pripomínať významné osobnosti nášho národa. Mali byť nám byť vzorom, návodom ako sa správať, čo robiť a čo presadzovať.

My, Slováci, by sme mali byť hrdí na svoju minulosť, na takých významných ľudí akým bol Peter Kellner Hostinský, ktorý celý život zasvätil svojmu národu.  

 

 


Vytvorené: 10. 8. 2023
Posledná aktualizácia: 10. 8. 2023 21:38
Autor: