Navigácia

Obsah

Stavanie MÁJA

Typ: ostatné
stavanie májaV piatok 28. apríla 2023 večer o 17.00 hodine si spoločne s našimi malými a aj veľkými folkloristami pred budovou obecného úradu postavíme MÁJ. Srdečne Vás všetkých pozývame.


Mesiac máj sa viaže k obdobiu lásky, energie a zrodu nového života. Znakom sily a rastu je májová zeleň na poliach, lúkach a záhradách. Aké tradície našich predkov prevládali v tomto období?

Symbolom tohto obdobia je aj strom „máj“, ktorý predstavuje zdravie a vitalitu pre všetky ženy a dievčatá z miest a dedín.

Na našom území boli máje výrazom úcty a lásky k dievčaťu. Zvyčajne ich chlapci stavali slobodným dievčatám. Pri stavaní mája si chlapi pomáhali a niekedy sa partie chlapcov pretekali, kto bude rýchlejší. Občas si dokonca máje navzájom rúcali.

Niektoré tradície našich predkov zanikli, niektoré sa zachovali dodnes tak, ako stavanie mája. Dnes je to skôr tradícia symbolická. Stavia sa jeden alebo dva máje pre celú obec, no je to pekná tradícia, pretože stavba je spojená s veselicou, spevom a tamcom  pre celú dedinu.

Je naozaj pekné, že sa táto tradícia zachovala. Veríme, že sa ešte dlho zachová, a že tradície našich predkov nevymiznú.


Vytvorené: 23. 4. 2023
Posledná aktualizácia: 23. 4. 2023 22:10
Autor: