Sviatok

Meniny má Milica, Bertram, Bertrand, Hyacint, Libert, Mirón, Hyacinta

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 4
DNES: 675
TÝŽDEŇ: 4347
CELKOM: 528307

STRAVOVANIE V OBCI

ŠKOLSKÁ JEDÁLEŇ

1Jedálny lístok

Kontakt

JEDÁLEŇ GEMER 

kuchyňa a jedáleň GEMER

jedálny lístok

kontakt

Družstenná jedáleň v júni 2016 ukončila svoju činnosť.

Navigácia

Obsah

Máj, máj, máj....... zelený, pod oblôškom sadený.........

stavanie májaStavanie MÁJA sa uskutoční večer 30.apríla 2019 o 18.00 hod. pred budovou Obecného úradu. Srdečne Vás všetkých pozývame.
Súčasťou večera bude krst nového CD albumu folklórnej skupiny Dolina s názvom Ak môhol, tak spomôhol alebo aj Poturšenec horší od Turka.

Dátum konania: 30. 4. 2019 začiatok od 18:00

Miesto konania: Obecný úrad, Gemerská Poloma

Typ akcie: ostatné

Organizátor: Obec Gemerská Poloma

Posledný aprílový deň už tradične na našom území patrí stavaniu májov. Aj keď táto milá tradícia v očiach našej mládeže stále viac upadá do zabudnutia, na mnohých miestach Slovenska sa stále nájdu mladí muži, folklórne súbory či dokonca celé obce, ktoré tento zvyk udržiavajú pri živote. Tak to je aj v našej obci. Stavanie mája sa stalo dlhoročnou tradíciou vďaka folklórnej skupiny Dolina a detskému folklórnemu súboru Bambuchy.

Čo vlastne stavanie mája znamená a čo ozdobený stromček symbolizuje?

Predvečer prvého mája sa najmä na slovenskom vidieku združujú mladí muži, ktorí sa v krojoch a s muzikou vydávajú po obci za mladými dievčatami - najmä za svojimi milými, ktoré sú súce na vydaj. Tí muži, ktorí už do chomúta vošli, ochotne slobodným kamarátom asistujú.  Nebolo tomu však vždy tak, že sa sa mladé ozdobené stromčeky vztyčovali na drevenom kmeni iba v predvečer 1. mája. Podľa etnológov sa máje na našom území stavali hneď počas niekoľkých dátumov. Okrem 1. mája, aj na Turíce a na Jána, kedy sa pálili aj jánske vatry.

Samotný máj je pôvodne mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový, ktorý mal symbolický význam a bol výrazom prírodného mýtu v boji zimy s jarou, smrti so životom; symbol na jar sa obnovujúcej prírody. Takmer u všetkých národov bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari alebo leta v slávnostnom sprievode po dedine za spevu starodávnych obradných piesní ospevujúcich tvorivú silu prírody a pri tanci prejavujúcom radosť z víťazstva jari na zimou. Často sa máje rozlične ozdobovali, najmä pestrými stužkami, farebnými papiermi a podobne; miestami sa tiež obliekali do ženských šiat alebo sa na ne vešali malé bábky.


Vytvorené: 14. 4. 2019
Posledná aktualizácia: 14. 4. 2019 23:09