Obsah

už sme prečítali

Typ: ostatné | náš tip | Knižnica
10 ODVÁŽNYCH EXPEDÍCIÍ – PIA STRØMSTADOVÁ

10 ODVÁŽNYCH EXPEDÍCIÍ – PIA STRØMSTADOVÁ

FPU

V tejto ťažkej dobe nielen pre rodičov ale aj pre deti, nás potešila správa o tom, že už je možné navštíviť našu knižnicu a vypožičať si nejakú knihu. V knižnici nás privítala ponuka nových a zaujímavých knižiek.

Ako z mnohých padla nám do oka kniha 10 ODVÁŽNYCH EXPEDÍCI, ktorej autorkou je PIA STRØMSTADOVÁ.

            Kniha je určená z môjho pohľadu už pre deti staršie, ktorým nie sú  neznáme pojmy ako Mount Everest- Himaláje, Severný pól, Atlantický oceán... a zároveň ako ďaleko, vysoko, či hlboko dokáže zájsť človek, ktorého poháňa túžba po dobrodružstve, alebo jednoducho zvedavosť? Zdá sa, že na túto otázku neexituje odpoveď. Aj kniha 10 odvážnych expedícií hovorí o mužoch a ženách, ktoré sa nebáli prekonať nemožné a splnili si svoj sen.

Kniha ponúka výber 10  príbehov ľudí, ktorí zdolali dovtedy neprekonané prekážky a dostali sa do tých najodľahlejších kútov sveta. Alebo sa im podarilo niečo, čo ešte nikomu predtým. Amelia Earhart preletela ako prvá žena Atlantický oceán, Neil Armstrong bol prvý človek na Mesiaci, šerpa Apa má za sebou najviac výstupov na Mount Everest.

Jednotlivé príbehy sú písané zaujímavým štýlom. Zaujímavý  dokument o úspechoch, úskaliach aj zlyhaniach,  napínavé dobrodružstvo. Aj formou je kniha nevšedná. Texty pôsobia ako reportážne články.

Nie je to také jednoduché, že stačí len chcieť a dokážete nemožné. Veru nie, hrdinovia knihy často bojujú o život. Musia sa vzdať smelých plánov, aby sa mohli zo svojich šialených ciest vrátiť živí. K úspechu ich doviedla  tímová práca.  Príbehy ponúkajú pohľad do rôznych problematík (akým je  boj proti pytliackemu lovu ohrozených goríl, ťažký život nepálskych ľudí, ktoré často musia robiť nosičov pre horolezcov.). Nórska autorka Pia Stromstad ponúka  realistický pohľad na príbehy známych dobrodruhov.

kniha

Ak potrebujete knihu pre svojho potomka, ktorý rád sleduje odvážnych youtuberov (cestovateľov, parkouristov a všetkých tých bláznov, čo sa vrhajú do každej výzvy), skúste to s 10 odvážnymi expedíciami. Nebudete ľutovať. Pobaví sa a dozvie sa aj pár vecí o živote tých najvytrvalejších odvážlivcov.

 stála čitateľka


Vytvorené: 6. 5. 2021
Posledná aktualizácia: 17. 5. 2021 14:50
Autor: Danka Červenáková