Obsah

už sme prečítali

Typ: náš tip | Knižnica
EDO HNEDO - HÅKON ØVREÅS

„Existuje veľa ciest, ako obohatiť detský svet. Láska ku knihám je tou najlepšou zo všetkých.“ – Jacqueline Kennedy

EDO HNEDO - HAKON OVREAS

FPU

Ďalšou našou prečítanou knihou sa stala kniha Edo Hnedo od nórskeho autora. Håkon Øvreås je spisovateľom a textárom, ktorý napísal štyri knihy, pričom  Edo Hnedo je jeho najznámejší, po preklade do nemčiny sa dostal aj k nám. Získal za neho Cenu Severskej rady za literatúru pre deti a mládež. Kniha má ďalšie dve pokračovania, Ernest Černest Anna Modranna, ktoré v slovenčine zatiaľ nevyšli.

 

Hlavnou postavou príbehu je Edo - asi desaťročný chlapec z ktoréhosi nórskeho mestečka, ktorý sa dozvedá, že starý otec odišiel na večnosť. Nedá na sebe znať svoj smútok za blízkym človekom, ale aby sa s ním vysporiadal, berie si farby a dosky a na tajnom mieste stavia s kamošom Ernestom bunker. Lenže ten je tŕňom v oku jeho protivných spolužiakov, ktorí im nielen kazia prácu, ale naháňajú im aj skutočný strach. Edo doma nič nepovie. Vie, že rodičia si o neho robia starosť, ale chlapec všetko uzatvára do svojho vnútra. Ležiac na posteli príde na to, že farby, ktorými natieral bunker, z neho môžu spraviť superhrdinu. A tak cez deň obyčajný chlapec Edo sa v noci mení na hrdinu Eda Hneda. 

 

Edo Hnedo v sebe spája pekný a reálny príbeh s pohľadom do detskej duše, ktorá smúti po svojom. Preto ani kniha nie je smutná. I keď deti pri čítaní zarazila hneď prvá veta: „v Deň, keď zomrel starý otec...“ príbeh sa nakoniec vyvíjal veľmi zábavne a príjemne sa čítal. Hlavne vďaka  odvahe Eda vzoprieť sa rovesníkom, ktorí chcú šikanovať fyzicky slabšieho a zároveň veľmi citlivo prepletá veľké detské starosti s lúčením sa so starým otcom, ktorý sa tu a tam zjaví ako napoly rozprávková postava. Až v dospelosti si človek uvedomí, že detstvo vlastne vôbec nie je bezstarostné a že nájsť si kamarátov, ktorým sa dá veriť, je už vtedy veľmi náročné. Edo okrem Ernesta stretáva aj Annu a autor výborne zvládol ich spoločné dialógy, v ktorých sa oťukávajú. Keď sa im Edo zdôverí, že sa v noci mení na Hneda, nevysmejú ho. Naopak, pridajú sa k hre a čitateľa to zahreje pri srdci.

stála čitateľka


Vytvorené: 17. 5. 2021
Posledná aktualizácia: 17. 5. 2021 15:06
Autor: Danka Červenáková