Obsah

už sme prečítali

Typ: náš tip | Knižnica
Super ŽENY – Andrea KELLÖ ŽAČOKOVÁ

Výnimočných žien vo svete je neúrekom a o ich výnimočnosti by sa malo neustále hovoriť, pretože ešte aj dnes sa im mnohokrát nedostáva takého uznania ako je tomu u opačného pohlavia. No netreba ísť veľmi ďaleko na to, aby sme hľadali všetky tieto výnimočné ženy. Pretože mnoho z nich pochádza práve zo Slovenska alebo istú časť života prežili u nás a je dobré, aby sa ani na ne nezabudlo.

 

Super ŽENY – Andrea KELLÖ ŽAČOKOVÁ 

 FPU

A tak sa spojila Andrea Kellö Žačoková so šikovnou ilustrátorkou  Zuzanou Bartovou a  vzniklo naozaj výnimočné a dôležité dielo s názvom Super ŽENY. Je o 50 výnimočných ženách, ktoré významnou mierou ovplyvnili nielen našu históriu a rozhodne by sa na ne nemalo zabudnúť. Či už ide o spisovateľky, učiteľky, lekárky, aktivistky, alebo športovkyne. Ženy známe či menej známe. Zanechali v našej histórii naozaj významnú stopu a sú inšpiráciou pre nás všetkých dodnes.

 Aj keď sa v knihe stretávame s niekoľkými panovníčkami alebo ženami, ktoré mali ľahké detstvo, sú tu aj také, ktoré si svoj úspech museli naozaj tvrdo vybojovať, niektoré z nich sa dokonca vzdali všetkého, čo mali, v prospech druhých, či dokázali sa postaviť vtedajšiemu režimu. No hlavne sa nebáli a išli si za svojím. A dokázali nám tiež, že aj keď sú ženy a veľa ľudí im to aj rado pripomínalo, dokázali niekedy aj nemožné.

V knihe však nenájdete žiadnu žijúcu ženu, ktorá sa ešte aktívne venuje svojej činnosti. Sú tu také, ktoré svoj príbeh už dopísali a pre tie činorodé sa ešte necháva priestor pre ich ďalšie skutky. Stretávame sa tu tak napríklad s panovníčkou Máriou Teréziou, šľachtičnou Žofiou Bošňákovou, prvou slovenskou herečkou Aničkou Jurkovičovou, spisovateľkou Boženou Slančíkovou-Timravou, či s autorkou prvého románu, ktorý napísala žena, a to s Teréziou Vansovou. Tieto verejnosti známejšie ženy sú však doplnené o ďalšie, o ktorých sa až tak veľa nehovorí. Viete napríklad, kto bol priekopníčkou predškolskej výchovy, židovskou aktivistkou, etnografkou, prvou slovenskou astronómkou, či pestovateľkou ruží? Aj o nich sa dozviete v tejto graficky nádhernej knihe!

 Je naozaj skvelé, že takáto kniha vznikla aj u nás. Pretože aj my máme mnoho významných žien, o ktorých treba svetu hovoriť. A nie je ich málo. A rozhodne je skvelé o nich vedieť, pretože aj vďaka nim sa môžeme raz aj my stať takýmito superženami, ktoré zmenia svet. Lebo takých nikdy nie je dosť, no nie?

 Kniha Super ŽENY však rozhodne nie je len o ženách pre ženy. Je pre všetkých ľudí bez rozdielu pohlavia. Pevne verím, že si kniha získa srdcia mnohých čitateľov a stane sa inšpiráciou pre mnohých, pretože nám sa veľmi zapáčila a ukázala, že nie je vždy ľahké vybojovať si svoje miesto a uznanie.

stála čitateľka


Vytvorené: 17. 5. 2021
Posledná aktualizácia: 4. 6. 2021 10:51
Autor: Danka Červenáková