Veľká kniha rozprávok na dobrú noc zo všetkých kútov sveta - Angela Mcallister
Pohodlne sa usaďte a vydajte sa na čarovnú cestu okolo sveta s bohato ilustrovanou knižkou Veľká kniha rozprávok na dobrú noc zo všetkých kútov sveta. Každý večer vás čaká nové dobrodružstvo plné zázrakov a prekvapení. Nájdete tu klasické rozprávky, no aj menej známe poklady z Afriky, Austrálie a Oceánie, zo Severnej aj z Latinskej Ameriky. Čarovná lampa, Matarakiho hviezda či Zázračný štetec? Len si vyberte! Rozprávky na dobrú noc sú ako stvorené na čítanie pred spaním, no tento výlet do krajiny snov si určite vychutnáte.
LITERATÚRA PRE DETI A MLÁDEŽ (náučná)
Vtáky voľnej prírody (zvuková knižka) - Andrea Pinnington
Vypočujte si zvuky vtákov žijúcich na mokrých lúkach, mokradiach. Vydávajú jedny z najpozoruhodnejších vtačích zvukov od tklivého volania hvizdáka až po trúbový spev žeriava. Táto knižka vás prevedie fascinujúcim svetom mokradí a zoznámi vás s vtáctvom, ktoré v týchto vlhkých oblastiach žijú.
Mamutia kniha matematiky, s menšou výpomocou niekoľkých chobotíkovcov - David Macaulay
NÁUČNÁ LITERATÚRA (pre dospelých)
Alzheimerova nemoc, patofyziologie, klinika, farmakoterapie - Jan Korábečný, Ondřej Soukup, Martin Vališ
Epidémie v dejinách, ľudstvo v boji s neviditeľnými nepriateľmi - Branislav Kovár, Lucia Benediková, Martin Bača
Epidémie smrtiacich chorôb ohrozovali ľudstvo už od nepamäti. Ich zásahy boli pritom často také radikálne, že ovplyvnili vývoj civilizácií takmer na celom svete. Výrazne zasiahli v prospech moderných ľudí v ich strete s neandertálcami. Neznáme choroby nielenže prispeli k pádu Rímskej ríše, ale mor zabránil i jej opätovnému zjednoteniu. V stredoveku zasiahla populáciu vo viacerých vlnách neslávne známa čierna smrť, pravdepodobne najdesivejšia a najtragickejšia pandémia v dejinách. Ani prežitie morových pandémií však neprinieslo ľudstvu vytúžený pokoj. Vojenské konflikty novovekého sveta významne napomohli šíreniu škvrnitého týfusu či cholery. Choroby sa stali „biologickými zbraňami“ Európanov pri kolonizácii Ameriky. Veľké množstvo jej pôvodných obyvateľov mali na svedomí pravé kiahne. Dokonca aj Napoleon sa musel skloniť pred silou bubonického moru či škvrnitého týfusu, ktoré masovo kántrili jeho vojakov. O nepoučiteľnosti ľudstva z vlastných dejín svedčia smrtiace vlny rôznych druhov chrípky, ktoré sprevádzali celé 20. storočie. Kniha ponúka texty renomovaných archeológov a historikov, sumarizujúce epidemické i pandemické nákazy, ktoré už ľudstvo dokázalo prekonať.